WYSTAWA Romarising

Wystawa ROMARISING Fotografie Chada Evansa w ramach kampanii społecznej "Jedni z wielu".
Wernisaż - 24 listopada, godz. 17.00
Wstęp wolny, wystawa czynna do 26.12.2014r.

Wystawa „ROMARISING - bohaterowie kampanii społecznej w obiektywie Chada Evansa Wayatta”. Wystawa jest elementem kampanii społecznej „Jedni z wielu”, której celem jest zmiana nastawienia Polaków do mniejszości romskiej.

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ

Kluczowym filarem kampanii jest projekt wspólnie zrealizowany ze znanym amerykańskim fotografem zajmującym się tematyką romską. Chad Evans Wyatt odbył podróż po całym kraju w poszukiwaniu Romów, którzy odnieśli sukces zawodowy i społeczny. W ten sposób zrealizowana została wystawa fotograficzna ukazująca 60 unikalnych portretów. Pierwsza z nich odbyła się we Wrocławiu we wrześniu 2012 roku i otworzyła cykl wystaw, które odbędą się we wszystkich miastach biorących udział w projekcie. Obecna edycja kampanii społecznej obejmuje województwa: opolskie, śląskie, małopolskie.
Patronat honorowy nad kampanią społeczną "Jedni z wielu" objeła Pani Prezydent Miasta Zabrze - Małgorzata Mańka-Szulik, a także Minister Administracji i Cyfryzacji Rafał Trzaskowski, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Chad Evans Wyatt
Urodzony w rodzinie muzyków, dorastał w Nowym Jorku i Paryżu. Jego pierwszymi profesjonalnymi zdjęciami były portrety artystów. Prace te zostały włączone do działów muzycznych w Bibliotece Kongresowej, Instytutu Smithsona, Narodowej Galerii Sztuki oraz w archiwach Muzeum Kultury Romskiej (Brno), Uniwersytecie Plzeň , w Muzeum w Wałbrzychu, Czeskim i Słowackim Muzeum Narodowym oraz w mieście Cedar Rapids.
Autor zdjęć jest zdania, że spośród bohaterów ROMARISING poznanych w Polsce niewielu żyje w sposób stereotypowy. -To fantastyczne móc widzieć grupę etniczną, która kultywuje swoją tradycję i tożsamość, a jednocześnie tworzy dla siebie przestrzeń we współczesnym społeczeństwie. Romowie różnią się od Polaków, to zrozumiałe. Jednak wciąż pozostają Polakami. Dorastali poznając świat na dwa odmienne, uzupełniające się sposoby. Osobiście widzę polskie społeczeństwo jako wspaniałą mieszankę różnych grup, spośród których wszystkie miały swój wkład w polską historię. I mam nadzieję, że dla nich wszystkich jest miejsce w historii, którą wspólnie budują.

Organizator: Fundacja Integracji Społecznej Prom oraz Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu
www.jednizwielu.pl