Niezwykłe spotkania

07 grudnia, godz. 17.00 Kino Roma, Zabrze

- Spotkanie prof. Jerzego Jarzębskiego i prof. Józefa Olejniczaka zatytułowane „Profesorowie Jerzy Jarzębski i Józef Olejniczak w pokojach wyobraźni Schulza”.

Schulz – jeden z najbardziej niezwykłych i jednocześnie niedocenianych artystów kultury polskiej XX wieku. Wciąż odkrywany na świecie przez znanych pisarzy, filmowców, ludzi teatru, w Polsce prawie nieznany. O fenomenie maga z Drohobycza, pisarza, grafika, malarza, człowieka o niepokojącej wyobraźni porozmawiają dwaj znakomici schulzolodzy prof. Jerzy Jarzębski z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prof. Józef Olejniczak z Uniwersytetu Śląskiego. Rozmowę, która jest kolejnym wydarzeniem  trwającego w Zabrzu sezonu z Schulzem pt. Zabrze Republiką Marzeń poprowadzi redaktor Jan Bończa-Szabłowski, wiceprezes Fundacji Republika Marzeń, dziennikarz, publicysta od lat związany z redakcją Rzeczpospolitej, współtwórca prezentowanej w czerwcu tego roku w Galerii Muzeum Miejskiego „Cafe Silesia” w Zabrzu wystawy „W stronę Schulza”.
Spotkanie okraszone zostanie diaporamą ze zdjęciami z Drohobycza Macieja Starczewskiego i Jakuba Kamińskiego.

08 grudnia, godz. , godz. 11.00 Kino Roma, Zabrze

- Otwarcie wystawy fotografii Wojciecha Plewińskiego „Sanatorium pod Klepsydrą” wg Wojciecha Hasa
- projekcja filmu Wojciecha Hasa „Sanatorium pod Klepsydrą”
Wydarzenie poprowadzi Maciej Starczewski Prezes Fundacji Republika Marzeń, reżyser, producent telewizyjny i filmowy. Autor filmów dokumentalnych oraz reportaży telewizyjnych i radiowych.

Wstęp wolny.
Wszelkich informacji udziela: