Wystawy 2020

Wernisaż wystawy "Zabrze w detalu" - wystawa poplenerowych prac uczniów Liceum Plastycznego - 29 stycznia
Wernisaż wystawy "Kobieca nostalgia" - wystawa malarstwa Haliny Matłosz -
2 marca
Wernisaż wystawy XII Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego "Kreatywne Zabrze" - wystawa pokonkursowa -
Wernisaż wystawy "Auto-da-fé" - wystawa grafik Weroniki Siupki -
Wernisaż wystawy "Moja świąteczna ozdoba" - wystawa pokonkursowa (on-line) -
14 grudnia

"Zabrze w detalu" - wystawa poplenerowych prac uczniów Liceum Plastycznego
Wernisaż: 29 stycznia 2020 r.

ZABRZE W DETALU - wystawa malarskich prac poplenerowych realizowanych na terenie miasta 24 września 2019 r. przez wychowanków zabrzańskiego „Plastyka”. W plenerze wzięli udział uczniowie Liceum Sztuk Plastycznych, Liceum Plastycznego oraz Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych działających w Zespole Szkół nr 18 w Zabrzu. Uczniowie uchylili rąbka tajemnicy, jak wygląda ich proces twórczy oraz pokazali mieszkańcom, jak malują obrazy. Pod okiem pedagogów tworzyli swoje dzieła pod hasłem przewodnim: „Zabrze w detalu”.
Miejsca, w których można było spotkać tych wyjątkowo zdolnych i wrażliwych młodych ludzi, to m.in.: plac Wolności, Kwartał Sztuki, teren Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej oraz okolice Pomnika Braci Górniczej. Szkoła plastyczna wyszła z blejtramami w miasto, była więc to okazja do wspólnego obcowania ze sztuką młodych twórców i mieszkańców Zabrza.

"Kobieca nostalgia" - wystawa malarstwa Haliny Matłosz
Wernisaż: 2 marca 2020 r.

Zanurz się w myślach, rozważaniach, przeżyciach kobiet które są bohaterkami obrazów
Haliny Matłosz. Dostrzeż wrażliwość, ulotność oraz codzienność. Czy widzisz w nich kogoś bliskiego? Czy dostrzegasz emocje? Kim są dla Ciebie? Swoimi rozważaniami dzieli się
z Wami kobieta o kobietach.

Halina Matłosz - urodzona w Zabrzu, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach. Dyplom uzyskała w 1985 roku w pracowniach: prof. Jacka Rykały (malarstwo) oraz prof. Tomasza Jury (projektowanie graficzne). Zajmuje się malarstwem, rysunkiem oraz grafiką. Prace artystki znajdują się w prywatnych zbiorach na terenie Polski, Niemiec, Austrii, Szwecji, Stanów Zjednoczonych i Australii. Brała udział w wielu wystawach w kraju i za granicą, m.in. w wystawach poplenerowych w Gyor i Budapeszcie, ekspozycjach indywidualnych oraz zbiorowych w Łodzi, Tarnowie, Szczecinie czy Gliwicach.
Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu zaprasza na spotkanie z subtelną sztuką artystki
w Galerii MOK.

ZWIEDŹ WYSTAWĘ WIRTUALNIE

Wernisaż: 14 września 2020 r.

Wydarzenie organizowane jest od 2009 roku. Celem  przedsięwzięcia jest wzbudzenie zainteresowania przestrzenią społeczną naszego miasta, Polski i świata: rozwijanie zainteresowań związanych z dziedzictwem kulturowym, historycznym, walorami architektoniczno-urbanistycznymi, naturalnymi oraz wydarzeniami społecznymi oraz propagowanie sztuki fotografowania, jako jednej z form artystycznego wyrazu, a jednocześnie jednego z najlepszych środków komunikacji międzyludzkiej. Poprzez aktywne współtworzenie kultury pragniemy inspirować uczniów do podjęcia edukacji w artystycznych szkołach wyższych oraz stworzyć możliwość prezentacji własnej twórczości w szerszym gronie.

Tematem tegorocznej edycji konkursu było hasło "Moment". W konkursie wzięło udział 117 uczestników, którzy zgłosili 315 fotografii. Nagrodzone prace oraz katalog można zobaczyć na stronie kreatywne-zabrze.pl

ZWIEDŹ WYSTAWĘ WIRTUALNIE

"Auto-da-fé" - wystawa grafik Weroniki Siupki
Wernisaż: 4 listopada 2020 r.

Inspiracją dla działań artystki jest architektura postindustrialna i miejska Górnego Śląska. Grafiki stanowią pretekst do ukazania wyjątkowości miejsca. Artystka skupia się na kształtach budowli, detalach, przedmiotach związanych z kulturą regionu.

Od sześciu lat Weronika Siupka buduje cykl grafik  zatytułowany „Auto-da-fé” – czyli wyznanie. Zestaw prac stanowi osobistą deklarację przynależności do danej przestrzeni topograficznej. Tworzy portret miasta, który staje się wedutą osobistych odczuć i wspomnień. Pejzaż poprzemysłowy jest świadectwem wpływu globalnych przemian na naszą osobistą przestrzeń. Artystyczna notacja jest sposobem zatrzymania świata, który odchodzi
w zapomnienie. W swojej pracy wykorzystuje klasyczny warsztat graficzny, w którym wiodącą techniką jest akwaforta.

Weronika Siupka – urodzona w Katowicach, doktor sztuki, wykładowca na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Członek Fyns Grafiske Værksted (Odense, Dania). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Śląskiego. Zdobywczyni wielu nagród i wyróżnień w międzynarodowych i krajowych konkursach. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych oraz pokonkursowych w Polsce i zagranicą, m.in. Galerii Polskiego Radia w Katowicach, belgijskiej Académie des Beaux-Arts w Namur, kolumbijskiej Sala Macaregűa (Universidad Industrial de Santander), czy hiszpańskiej Taller Galeria Fort w Cadaqués.

ZOBACZ WIDEOREPORTAŻ Z WYSTAWY

"Moja świąteczna ozdoba" - wystawa pokonkursowa (on-line)
Ogłoszenie wyników konkursu: 14 grudnia 2020 r.

W ogólnopolskim konkursie „Moja świąteczna ozdoba” zorganizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu udział wzięło 276 uczestników z 27 miast z całej Polski. Dotarły do nas prace m.in. z województw: pomorskiego, opolskiego, podkarpackiego, czy śląskiego.

325 oryginalnych, rękodzielniczych prac przygotowały dzieci, osoby dorosłe, w tym również osoby z niepełnosprawnościami. Zgłosili się do nas uczestnicy w wieku od 1 roku do 80 lat.

Laureatom serdecznie gratulujemy, a wszystkim Uczestnikom dziękujemy za wzięcie udziału w Konkursie.

ZOBACZ WIDEOREPORTAŻ Z WYSTAWY