Człowiek przez duże C

Wystawa potrwa do 29 lutego 2016r.

Ekspozycja zawiera informacje o najważniejszych wydarzeniach z życia Jana Karskiego – legendarnego kuriera Polskiego Państwa Podziemnego, „Człowieka, który próbował powstrzymać Holokaust”, wybitnego profesora Georgetown University w Waszyngtonie. Jest ona swego rodzaju podróżą przez lata dziecięce i działalność konspiracyjną Karskiego – w tym najważniejszą z jego misji: przekazania władzom państw zachodnich informacji na temat straszliwych zbrodni dokonywanych na ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej. Prace historyczne prof. Karskiego stanowią jeden z najciekawszych przyczynków do zrozumienia skomplikowanej historii Polski i świata w minionym stuleciu, stawiając ich autora w gronie wybitnych dokumentalistów XX wieku.

Mobilna wystawa „Człowiek przez duże C” została opracowana przez Międzynarodowy Instytut Dialogu i Tolerancji im. Jana Karskiego, dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorką wystawy jest Aleksandra Klich-Siewiorek – redaktor wydania świątecznego Gazety Wyborczej. Ekspozycja została przygotowana w dwóch językach – polskim i angielskim. Dotychczas gościła już w kilkunastu ośrodkach kulturalnych zarówno na terenie Śląska, jak i całego kraju, a także odwiedziła Stany Zjednoczone, gdzie można ją było oglądać m.in. na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie.

Wystawa potrwa do 29 lutego br. Wstęp wolny.

Organizatorzy – Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu i Urząd Miasta Zabrze; współorganizacja - Międzynarodowy Instytut Dialogu i Tolerancji im. Jana Karskiego, Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu.