27. Międzynarodowy Festiwal Rysowania

baner festiwalu rysowania z nazwą i datą

27. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL RYSOWANIA W ZABRZU
24 MAJA 2024, od godz. 10.00

Hala MOSiR w Zabrzu, ul. J. Matejki 6

Tegorocznym hasłem przewodnim 27. Międzynarodowego Festiwalu Rysownia w Zabrzu jest FILMOWE ZABRZE.

Śląska kinematografia obfituje w zapadające w pamięć kadry prezentujące nietuzinkowych bohaterów, których życiorysy kreślą scenariusze filmów. To ekranizacje wynikające z wnikliwej obserwacji szeroko rozumianego życia, które tworzą ludzie, zdarzenia i emocje. Pisarzem i scenarzystą obdarzonym niesamowitym zmysłem obserwacji i wyjątkowym darem ubierania rzeczywistości w słowa był Marek Hłasko, którego szczera twórczość była głosem powojennego pokolenia. Pisarz dostrzegając nawet najmniejsze pragnienia bohaterów swoich powieści budował wokół nich narracje. 14 stycznia 2024 r. przypadła 90 rocznica urodzin Marka Hłaski, którego dramatyczny życiorys był szeroko komentowany, a twórczość doceniana nie tylko w Polsce ale i na świecie. Hłasko to przykład artysty samouka, któremu pisanie nie przychodziło z łatwością. Pisarz z olbrzymią determinacją i pracą zapełniał kolejne strony swoich opowiadań, w których banalne tematy i motywy nasycał egzystencjalnymi treściami, tworząc ponadczasowe, uniwersalne dzieła.

Zabrze jest jednym ze śląskich miast, które dostarczyło inspiracji architektonicznych, biograficznych oraz fantastycznych do takich filmów jak Piłkarski poker, Sól ziemi czarnej, Skazany na bluesa, 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy, Brigitte Bardotte Cudowna, Co słonko widziało czy Bogowie. Na ekranie szklanych odbiorników można zobaczyć miejsca doskonale znane mieszkańcom jak stadion Górnika Zabrze przy ul. Roosevelta, Dom Muzyki i Tańca, CK Wiatrak czy Areszt Śledczy. Przestrzeń, w której co roku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Rysowania w Zabrzu czyli Hala Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji również została zarejestrowana na taśmie filmowej Macieja Kawulskiego w filmie Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa. Ta bliskość miejsc oraz obecność i znajomość biografii bohaterów filmowych takich jak Zbigniew Religa, Jan Banaś czy Ryszard Riedel sprawia, że pamięć o mieście, ludziach którzy je tworzyli i tworzą jest wciąż żywa i inspirująca. Dlatego też postanowiliśmy na tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Rysowania w Zabrzu zaprosić 10 muzę i wraz z nią na żywo tworzyć rysunkowe kadry filmowe, w których pojawią się bohaterowie zabrzańskich ekranizacji.

SZCZEGÓŁY I REGULAMIN FESTIWALU - TUTAJ