MIEJSKI OŚRODEK KULTURY W ZABRZU

yt

Ścieżka powrotu

O orkiestrze

Zabrzańskie Stowarzyszenie Kulturalne Orkiestra Muzeum Górnictwa Węglowego z siedzibą w Zabrzu jest kontynuatorem działalności Orkiestry Załogowej Kopalni „Makoszowy”, która rozpoczęła swoją działalność artystyczną w 1906 roku. Dyrygentem Orkiestry jest Henryk Mandrysz związany z nią nieprzerwanie od 1955 roku. Orkiestra aktualnie liczy 57 muzyków. Część muzyków to byli i obecni pracownicy Kopalni.

W Orkiestrze grają również muzycy profesjonalni, nierzadko legitymujący się wyższym wykształceniem muzycznym. Orkiestra koncertuje przy różnych okazjach. Wykonywany przez nią repertuar muzyczny zaspakaja nawet najwybredniejsze gusta muzyczne, bowiem oprócz tradycyjnego folkloru górniczego, Orkiestra wykonuje i inne gatunki muzyczne.

Jednym z największych sukcesów Orkiestry było zajęcie przez nią  dwóch pierwszych miejsc na międzynarodowym konkursie orkiestr dętych w Bösel (Niemcy) w kategorii „najlepsza orkiestra koncertowa” oraz „najlepszy dyrygent konkursu”. W organizowanych przeglądach orkiestr przez Gliwicką Spółkę Węglową S.A. oraz resort górnictwa, Orkiestra permanentnie zajmowała pierwsze lokaty.

Orkiestra współpracuje z Wydziałem Kultury i Dziedzictwa Urzędu Miejskiego w Zabrzu oraz Miejskim Ośrodkiem Kultury, w którym ma swoją siedzibę. W miesiącach letnich Orkiestrę można usłyszeć w Miejskim Ogrodzie Botanicznym oraz imprezach kulturalnych organizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury. Niewątpliwie Orkiestra stanowi charakterystyczny składnik tradycji śląskiego regionu.
Dzięki niej, tradycja muzykowania trwa nadal.

Aktualny skład Zabrzańskiego Stowarzyszenia Kulturalnego Orkiestry Muzeum Górnictwa Węglowego:

Dyrygent:

Mandrysz Henryk

Flety:

Jakubiak-Szczygieł Agnieszka, Kciuk Damian, Szmidt Monika

Obój:

Starzec Elżbieta

Saksofony:

Cisowski Andrzej, Kalisz Józef, Kawczyńska Dominika, Kawczyński Piotr, Maślanka Anna, Mazur Mieczysław

Klarnety:

Jeglorz Jakub, Kalisz-Bartusiak Elżbieta, Kasperek Dariusz, Krogulska Aurelia, Oreł Tomasz, Zwyrtek Oskar, Turlej Remigiusz, Szczygioł Michał

Rogi:

Janczewska Xymena, Kuc Marek, Lis Joanna, Manowska Magdalena

Trąbki:

Franke Paweł, Jurkiewicz Kamil, Mandrysz Artur, Rudnik Łukasz, Ziółkowski Dawid, Wajgel Mateusz,
Szulik Marek, Soswa Tomasz

Kornety:

Dudek Rafał, Gaweł Adrian, Makselon Piotr, Nowara Stefan, Pełka Roman, Rokus Jerzy, Troll Marcin

Puzony:

Bartusiak Marcin, Buchała Grzegorz, Geniusz Piotr, Hallek Łukasz, Kaszta Grzegorz, Kliks Zygmunt,
Matlok Norbert, Respondek Marcin, Rolnik Stefan

Tenory:

Jania Andrzej, Kośmider Artur

Baryton:

Zylka Bernard

Basy:

Babiarz Eugeniusz, Labusek Leszek, Mandrysz Adam

Perkusja:

Juraszczyk Aleksander, Kupka Jacek, Miler Mariusz, Turlej Ryszard

Planowane koncerty w sezonie artystycznym 2019 r.
Zabrzańskie Stowarzyszenie Kulturalne Orkiestra Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

STYCZEŃ:
1. Koncerty kolęd

2. Koncerty noworoczne:
- Zabrze (Łaźnia Łańcuszkowa)
- Zabrze (MOK)
- Zabrze (Kończyce)
- Przyszowice

LUTY:

1. Zawody sportowe (Hala MOSiR – Międzynarodowy Halowy Turniej w Piłce Nożnej Juniorów o Puchar Prezydenta Miasta Zabrze)
2. Zawody sportowe (Turniej w Piłce Nożnej o Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej)
3. Koncert KS Górnik Zabrze – Derby Śląska

MARZEC:
1. Przygotowanie repertuaru muzycznego na koncerty letnie

KWIECIEŃ:

1. Koncert z okazji Międzynarodowych Targów Turystyki, Dziedzictwa Przemysłowego i Turystyki Podziemnej (Hala MOSiR Zabrze)
2. Uroczystości patronackie "Krzyż Papieski" (parafia pw. św. Wojciecha w Zabrzu)

MAJ:
1. Koncert z okazji uchwalenia Konstytucji III-go Maja
2. Uroczystości w Państwowej Straży Pożarnej
3. Koncerty plenerowe w ogrodzie botanicznym
4. Majowe Granie

CZERWIEC:
1. Zabrzański Festiwal Orkiestr Dętych im. E. Czernego
2. Festiwal Kwiatów
3. Koncerty w ogrodzie botanicznym
4. Festiwal Orkiestr Dętych w Piekarach Śląskich
5. Koncert w ramach Industriady
6. Obchody Bożego Ciała (kościół pw. św. Krzyża)

LIPIEC:
1. Koncerty w ogrodzie botanicznym
2. Uroczystości z okazji patrona Zabrza - św. Kamila
3. Koncert organizowany przez ZZ Ratowników Górniczych

SIERPIEŃ:
1. Koncerty w ogrodzie botanicznym
2. Uroczystości upamiętniające Powstania Śląskie w Kończycach
3. Uroczystości pod pomnikiem "Ofiar Pożaru" Kopalnia Makoszowy

WRZESIEŃ:
1. Koncert dla Straży Miejskiej w Zabrzu
2. Skarbnikowe Gody (przemarsz + koncert) - organizator: MOK Zabrze
3. Koncert z okazji Święta Miasta (DMiT)
4. Spotkanie pokoleń - koncert

PAŹDZIERNIK:
1. Pamiątka poświęcenia kościoła Św. Kamila

LISTOPAD:
1. Koncert z okazji Święta Niepodległości

GRUDZIEŃ:
1. Koncerty barbórkowe
2. Biesiady górnicze
3. Msze z okazji „Barbórki” w kościołach pw. św. Antoniego, pw. św. Krzyża
4. Koncert świąteczny podczas Zabrzańskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego

KONTAKT:

ul. 3 Maja 91a, 41-800 Zabrze
Dyrygent Henryk Mandrysz
tel. kom.: 601 454 063

1 września 2012r. Zabrzańskie Stowarzyszenie Kulturalne Załogowa Górnicza Orkiestra Dęta „MAKOSZOWY” zostało uhonorowane w kategorii dziedzictwo kulturowe regionu znakiem jakości: „Marka Śląskie”

6 stycznia w kościele pw. św. Jana i Pawła Męczenników w Makoszowach odbył się koncert kolęd w wykonaniu chóru Słowiki z Przyszowic i Orkiestry Dętej KWK Makoszowy pod dyrekcją Henryka Mandrysza. Zapraszamy do przeczytania artykułu o koncercie.