MIEJSKI OŚRODEK KULTURY W ZABRZU

yt

Ścieżka powrotu

O orkiestrze

Zabrzańskie Stowarzyszenie Kulturalne Orkiestra Muzeum Górnictwa Węglowego z siedzibą w Zabrzu jest kontynuatorem działalności Orkiestry Załogowej Kopalni „Makoszowy”, która rozpoczęła swoją działalność artystyczną w 1906 roku. Dyrygentem Orkiestry jest Henryk Mandrysz związany z nią nieprzerwanie od 1955 roku. Orkiestra aktualnie liczy 39 muzyków. Część muzyków to byli i obecni pracownicy Kopalni.

W Orkiestrze grają również muzycy profesjonalni, nierzadko legitymujący się wyższym wykształceniem muzycznym. Orkiestra koncertuje przy różnych okazjach. Wykonywany przez nią repertuar muzyczny zaspakaja nawet najwybredniejsze gusta muzyczne, bowiem oprócz tradycyjnego folkloru górniczego, Orkiestra wykonuje i inne gatunki muzyczne.

Jednym z największych sukcesów Orkiestry było zajęcie przez nią  dwóch pierwszych miejsc na międzynarodowym konkursie orkiestr dętych w Bösel (Niemcy) w kategorii „najlepsza orkiestra koncertowa” oraz „najlepszy dyrygent konkursu”. W organizowanych przeglądach orkiestr przez Gliwicką Spółkę Węglową S.A. oraz resort górnictwa, Orkiestra permanentnie zajmowała pierwsze lokaty.

Orkiestra współpracuje z Wydziałem Kultury i Dziedzictwa Urzędu Miejskiego w Zabrzu oraz Miejskim Ośrodkiem Kultury, w którym ma swoją siedzibę. W miesiącach letnich Orkiestrę można usłyszeć w Miejskim Ogrodzie Botanicznym oraz imprezach kulturalnych organizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury. Niewątpliwie Orkiestra stanowi charakterystyczny składnik tradycji śląskiego regionu.
Dzięki niej, tradycja muzykowania trwa nadal.

Aktualny skład Zabrzańskiego Stowarzyszenia Kulturalnego Orkiestry Muzeum Górnictwa Węglowego:

Dyrygent:

Mandrysz Henryk

Flety:

Jakubiak-Szczygieł Agnieszka, Kciuk Damian

Saksofony:

Cisowski Andrzej, Kalisz Józef, Mazur Mieczysław

Klarnety:

Jeglorz Jakub, Kasperek Dariusz, Krogulska Aurelia, Oreł Tomasz, Zwyrtek Oskar, Turlej Remigiusz, Szczygioł Michał

Rogi:

Manowska Magdalena

Trąbki:

Franke Paweł, Jurkiewicz Kamil, Mandrysz Artur, Ziółkowski Dawid, Wajgel Mateusz,
Szulik Marek, Soswa Tomasz

Kornety:

Dudek Rafał, Gaweł Adrian, Nowara Stefan, Troll Marcin

Puzony:

Geniusz Piotr, Hallek Łukasz, Kliks Zygmunt, Matlok Norbert, Respondek Marcin

Tenory:

Jania Andrzej, Kośmider Artur

Baryton:

Zylka Bernard

Basy:

Babiarz Eugeniusz, Idziak Mirosław, Labusek Leszek, Mandrysz Adam

Perkusja:

Kupka Jacek, Miler Mariusz

KONTAKT:

ul. 3 Maja 91a, 41-800 Zabrze
Dyrygent Henryk Mandrysz
tel. kom.: 601 454 063

1 września 2012 r. Zabrzańskie Stowarzyszenie Kulturalne Załogowa Górnicza Orkiestra Dęta „MAKOSZOWY” zostało uhonorowane w kategorii dziedzictwo kulturowe regionu znakiem jakości: „Marka Śląskie”

6 stycznia w kościele pw. św. Jana i Pawła Męczenników w Makoszowach odbył się koncert kolęd w wykonaniu chóru Słowiki z Przyszowic i Orkiestry Dętej KWK Makoszowy pod dyrekcją Henryka Mandrysza. Zapraszamy do przeczytania artykułu o koncercie.