O orkiestrze

Zabrzańskie Stowarzyszenie Kulturalne Orkiestra Muzeum Górnictwa Węglowego z siedzibą w Zabrzu jest kontynuatorem działalności Orkiestry Załogowej Kopalni „Makoszowy”, która rozpoczęła swoją działalność artystyczną w 1906 roku. Dyrygentem Orkiestry jest Henryk Mandrysz związany z nią nieprzerwanie od 1955 roku. Orkiestra aktualnie liczy 40 muzyków. Część muzyków to byli i obecni pracownicy Kopalni.

W Orkiestrze grają również muzycy profesjonalni, nierzadko legitymujący się wyższym wykształceniem muzycznym. Orkiestra koncertuje przy różnych okazjach. Wykonywany przez nią repertuar muzyczny zaspakaja nawet najwybredniejsze gusta muzyczne, bowiem oprócz tradycyjnego folkloru górniczego, Orkiestra wykonuje i inne gatunki muzyczne.

Jednym z największych sukcesów Orkiestry było zajęcie przez nią dwóch pierwszych miejsc na międzynarodowym konkursie orkiestr dętych w Bösel (Niemcy) w kategorii „najlepsza orkiestra koncertowa” oraz „najlepszy dyrygent konkursu”. W organizowanych przeglądach orkiestr przez Gliwicką Spółkę Węglową S.A. oraz resort górnictwa, Orkiestra permanentnie zajmowała pierwsze lokaty.

Orkiestra współpracuje z Wydziałem Kultury i Dziedzictwa Urzędu Miejskiego w Zabrzu oraz Miejskim Ośrodkiem Kultury, w którym ma swoją siedzibę. W miesiącach letnich Orkiestrę można usłyszeć w Miejskim Ogrodzie Botanicznym oraz imprezach kulturalnych organizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury. Niewątpliwie Orkiestra stanowi charakterystyczny składnik tradycji śląskiego regionu.
Dzięki niej tradycja muzykowania trwa nadal.

Aktualny skład Zabrzańskiego Stowarzyszenia Kulturalnego Orkiestry Muzeum Górnictwa Węglowego:

Dyrygent:
Mandrysz Henryk

Flety:
Jakubiak-Szczygieł
Agnieszka, Kciuk Damian, Misiewicz Agata, Grodzińska Karolina

Saksofony:
Cisowski Andrzej, Kalisz Józef, Mazur Mieczysław, Wieczorek Justyna

Klarnety:
Kasperek Dariusz, Krogulska Aurelia, Oreł Tomasz, Zwyrtek Oskar, Turlej Remigiusz, Szczygioł Michał, Szybiak Marta, Kornatowska Aleksandra, Warzecha Sara, Jania Mateusz

Rogi:
Manowska Magdalena, Kuc Marek, Ciszewska Agnieszka

Trąbki:
Franke Paweł, Jurkiewicz Kamil, Mandrysz Artur, Ziółkowski Dawid, Wajgel Mateusz, Szulik Marek, Jałowiecki Bartosz

Kornety:
Dudek Rafał, Gaweł Adrian, Troll Marcin, Kaintoch Marcin, Chudzik Paulina, Strzysz Patryk

Puzony:
Geniusz Piotr, Hallek Łukasz, Kliks Zygmunt, Matlok Norbert, Respondek Marcin, Solaski Adam, Buchała Grzegorz, Sotniczuk Piotr

Tenory:
Jania Andrzej, Kośmider Artur

Baryton:
Zylka Bernard

Basy:
Babiarz
Eugeniusz, Idziak Mirosław, Labusek Leszek, Mandrysz Adam

Perkusja:
Kupka
Jacek, Miler Mariusz, Stanek Damian

Planowane koncerty w sezonie artystycznym 2023

Zabrzańskie Stowarzyszenie Kulturalne Orkiestra Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

STYCZEŃ:

1. Zabrze MOK  – KONCERT NOWOROCZNY.
  2. Zawody sportowe (Hala MOSiR Międzynarodowy Halowy Turniej w Piłce Nożnej Juniorów o Puchar Prezydenta Miasta Zabrze).

LUTY:

1. Koncerty na podszybiu Kopalni „GUIDO”.
  2. Zawody sportowe (Turniej w Piłce Nożnej o Puchar  Przewodniczącego  Rady  Miejskiej).

MARZEC:

Przygotowanie repertuaru muzycznego na koncerty letnie.

KWIECIEŃ:

1. Koncert z okazji międzynarodowych targów turystyki, dziedzictwa przemysłowego i turystyki podziemnej – Hala MOSiR Zabrze.
  2. Koncerty na podszybiu Kopalni „GUIDO”.

MAJ:

1. I-go Maja - koncert przy pomniku „Braci Górniczej”.
  2. Święto Flagi.
  3. Koncert z okazji uchwalenia Konstytucji III-go Maja.
  4. Uroczystości w Państwowej Straży Pożarnej.
  5. Koncerty plenerowe w ogrodzie botanicznym.

CZERWIEC:

1. Zabrzański Festiwal Orkiestr Dętych im. E. Czernego.
  2. Festiwal kwiatów (łąki – ogrody – inspiracje).
  3. Koncerty w ogrodzie botanicznym.
  4. Obchody Bożego Ciała.
  5. Koncert  w ramach industriady.

LIPIEC:

1. Koncerty w ogrodzie botanicznym.
  2. Uroczystości z okazji patrona Zabrza Św. Kamila.

SIERPIEŃ:

1. Koncerty w ogrodzie botanicznym.
  2. Uroczystości upamiętniające powstania śląskie w Kończycach.
  3. Uroczystości pod ponikiem „Ofiar Pożaru” Kopalnia „Makoszowy”.

WRZESIEŃ:

1. Skarbnikowe Gody (przemarsz + koncert) organizator: MOK Zabrze.
  2. Koncert z okazji święta miasta (DMiT) 100 lat nadania praw miejskich.
  3. Spotkanie pokoleń - koncert.

PAŹDZIERNIK:

Pamiątka poświęcenia kościoła Św. Kamila.

LISTOPAD:

Święto Niepodległości.

GRUDZIEŃ:

1. Koncerty barbórkowe.
  2. Biesiady górnicze.
  3. Msze z okazji „Barbórki” w kościołach.
  4. Zabrzański Jarmark Bożonarodzeniowy.

Koncerty i uroczystości planowane przez Muzeum Górnictwa Węglowego i MOK w Zabrzu.

KONTAKT:

ul. 3 Maja 91a, 41-800 Zabrze
Dyrygent Henryk Mandrysz
tel. kom.: 601 454 063

1 września 2012 r. Zabrzańskie Stowarzyszenie Kulturalne Załogowa Górnicza Orkiestra Dęta „MAKOSZOWY” zostało uhonorowane w kategorii dziedzictwo kulturowe regionu znakiem jakości: „Marka Śląskie”