MIEJSKI OŚRODEK KULTURY W ZABRZU

contrast
fb
yt

Ścieżka powrotu

ZAWODY SKATAKlub „Skata” - MOK Guido Zabrze


Klub skata sportowego MOK GUIDO Zabrze jest klubem młodym, funkcjonującym pod tą nazwą od 2011 roku. Klub ten przejął tradycje założonego w 2000 roku klubu GUIDO Zabrze, którego siedzibą był Dom Kultury Kopalni „Makoszowy” - obecnie Miejski Ośrodek Kultury. Z chwilą założenia klub liczył 29 zawodników. Klub jest zarejestrowany w Polskim Związku Skata. Drużyny klubowe biorą udział w ogólnopolskich ligach i Drużynowym Pucharze Polski a członkowie klubu w turniejach Grand Prix Polski, Grand Prix Okręgu Zabrze, Indywidualnych Mistrzostwach Polski. Drużyna klubowa od roku powstania klubu co sezon grała w wyższej lidze. Niestety nie utrzymała się w I Lidze Skatowej. Obecnie drużyny MOK GUIDO Zabrze występują w II Lidze i w III Lidze. O początku powstania klub prowadził jeden z założycieli - kol. Zygmunt Lehmann, natomiast od 01.11.2011 roku prezesem klubu jest kol. Bogdan Gierszendorf. Z ilości 7 zawodników w 2011 r. ilość ich zwiększyła się i obecnie zrzeszonych jest 17 członków, w tym jedna kobieta, Helena Żuk.

Geneza powstania klubu sięga roku 1978 kiedy z inicjatywy kol.kol. Zygmunta Lechmanna i Maksymiliana Machy rozgrywano cykliczne turnieje skata sportowego w Domu Kultury KWK Makoszowy, w których uczestniczyło od 50 do 70 graczy. W 1984 roku został zarejestrowany Polski Związek Skata – PZSkat. Działacze Okręgowego Związku Skata – Zabrze, kol.kol. A. Zieliński, S. Ciunel i A. Kasprzak w końcowych latach XX wieku podejmowali działania na rzecz utworzenia klubu skatowego w ZDK KWK Makoszowy. Nastąpiło to dopiero w 2000 roku z inicjatywy kol. kol. Z. Lehmanna i R. Drosza.

Poniżej w ujęciu chronologicznym historia wyników sportowych klubu:

- 2000 r. – Z trzech drużyn w lidze okręgowej awans do III Ligi wywalczyły GUIDO I i GUIDO II z miejsca pierwszego i drugiego. Trzecia drużyna zajęła 4 miejsce.

- 2001 r. – GUIDO I awansuje do II Ligi a GUIDO II niestety opuszcza III Ligę

- 2002 r. – GUIDO I awansuje do I Ligi a GUIDO II awansuje do III Ligi również do III Ligi awansuje drużyna GUIDO III. W kolejno następujących corocznych awansach drużyny GUIDO I należy wyróżnić zawodników: R. Drosz, J. Reder, J. Zdebel, Z. Lehmann, H. Tabak, A. Cygan.

- 2003 r. – GUIDO I występowało ze zmiennym szczęściem i zajęło ostatecznie 9 miejsce natomiast GUIDO II w ostatniej kolejce ligowej przegrało awans do I Ligi.

- 2004 r. – GUIDO I osiągnęło 4 miejsce a GUIDO II osiągnęło 5 miejsce i tym razem nie awansowało do I Ligi. GUIDO I zajmuje drugie miejsce w Drużynowym Pucharze Okręgu.

- 2006 r. – GUIDO I niestety opuszcza I Ligę. Nie rekompensują to indywidualne sukcesy w finałach Indywidualnych Mistrzostwach Polski w kat. „Junior” – 7m. A.Węglicki; w kat. „Kobiet”- 8m. Helena Żuk i Mistrz Polski za 2006 .r w kat. „Senior” – Rudolf Drosz.

- 2009 r. – GUIDO I zajmuje w II Lidze 7 miejsce.

- 2010 r. – 2019 r. GUIDO I zajmuje miejsca w strefie środkowej II Ligi, która liczy 25 zespołów.

Nasze drużyny i zawodnicy w ostatnich latach oprócz rozgrywek lig centralnych osiągali sukcesów drużynowych:

- 2012 r. – 4 miejsce w rozgrywkach Drużynowego Pucharu Okręgu Zabrzańskiego (drużyna w składzie B. Gierszendorf, P. Klima, R. Drosz, M. Płatnerz),

- 2012 r. – R.Drosz został Mistrzem Polski po raz drugi w kategorii seniorów, R. Drosz został Mistrzem Okręgu Zabrze, B. Gierszendorf drugim wicemistrzem Okręgu, a tuż za podium uplasował się P. Klima),

- 2013 r. – pierwsze miejsce w rozgrywkach Drużynowego Pucharu Okręgu Zabrzańskiego (drużyna w składzie B. Gierszendorf, P. Klima, R. Drosz, M. Płatnerz),

– B.Gireszendorf został wicemistrzem Okręgu Zabrze, a miejsce 4 zajął R. Drosz,

- 2014 r. – B. Gireszendorf został wicemistrzem Okręgu Zabrze,

– H. Tabak został drugim wicemistrzem w Mistrzostwach Polski Górników,

- 2015 r. – R. Drosz został Mistrzem Okręgu Zabrze a 4 miejsce B. Gierszendorf,

- 2016 r. – Pierwsze miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Okręgu Zabrze (drużyna w składzie B. Gierszendorf, P. Klima, Z. Lehmann, M. Płatnerz),

- 2018 r. – A. Mucha został Mistrzem Gminy Zawadzkie (cykl trzech turniejów),

– P. Klima został wicemistrzem w Indywidualnych Mistrzostwach Śląska,

- 2019 r. – Wysokie 5 miejsce w Drużynowym Pucharze Polski (drużyna w składzie B. Gierszendorf, P. Klima, D. Jeziorski, M. Płatnerz).

Zawodnicy MOK GUIDO Zabrze zajmują również czołowe miejsca w turniejach lokalnych. Można śmiało stwierdzić, że młody klub odnosi sukcesy w rozgrywkach Polskiego Związku Skata. Należy zaznaczyć,
że członkowie naszego klubu pełnią funkcje we władzach PZSkat. Jan Rusin jest sekretarzem w zarządzie głównym jak i w zarządzie okręgu od 16 lat, a Zygmunt Lehmann był prezesem Okręgu Zabrze PZSkat.
W zarządzie zabrzańskiego okręgu działał również Bogdan Gierszendorf.

Pomoc dla klubu ze strony Dyrekcji Miejskiego Ośrodka Kultury i Miasta Zabrze pozwala na organizację wielu atrakcyjnych turniejów. Szczególne wsparcie w tych turniejach klub otrzymuje od Prezesa Polskiej Izby Ekologii. Każdego roku w lutym klub organizuje turniej Grand Prix Okręgu Zabrze oraz pierwszą kolejkę II Ligi PZSkat. Należy zaznaczyć, że za promocję gry „Skat” i pomaganie klubowi MOK GUIDO Pani Dyrektor MOK Zabrze Katarzyna Flak oraz Grzegorz Pasieka - Prezes Polskiej Izby Ekologii i Naras Kazimierz – Prezes Grupy KOK zostali odznaczeni Złotą Honorową Odznaką Polskiego Związku Skata.

Serdecznie zapraszamy zawodników niezrzeszonych i zrzeszonych na turnieje klubowe MOK GUIDO Zabrze, które rozgrywane są w każdy wtorek o godz. 16.30 w Miejskim Ośrodku Kultury przy ul. 3 Maja 91a.


ZOBACZ FOTOREPORTAŻ

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

Klub „Skata” - MOK Guido Zabrze

Klub skata sportowego MOK GUIDO Zabrze jest klubem młodym funkcjonującym pod tą nazwą od 2011 roku. Klub ten przejął tradycje założonego w 2001 roku klubu GUIDO Zabrze, którego siedzibą był Miejski Ośrodek Kultury dawny Dom Kultury Kopalni „Makoszowy”. Z chwilą założenia klub liczył 29 zawodników i biorąc udział w rozgrywkach ligowych co roku awansował do wyższej ligi. Niestety nie utrzymał się w w I lidze i obecnie drużyny MOK GUIDO Zabrze występują w II Lidze, w III Lidze oraz w Lidze Okręgowej. O początku założenia klub prowadził jeden z założycieli kol. Zygmunt Lehmann, natomiast od 01.11. 2011 prezesem klubu jest kol. Bogdan Gierszendorf. Z ilości 7 zawodników w 2011r ilość ich zwiększyła się i obecnie zrzeszonych jest 17 członków w tym jedna kobieta kol. Helena Żuk i jeden junior kol. Adam Węglicki.

Nasz klub w ostatnich dwóch latach oprócz sukcesów drużynowych:

- w 2012r – 4 miejsce w rozgrywkach Drużynowego Pucharu Okręgu Zabrzańskiego (drużyna w składzie Z. Abramek, Z. Skabowski, D. Jeziorski, J. Zdebel),

- w 2013r – 1 miejsce w rozgrywkach Drużynowego Pucharu Okręgu Zabrzańskiego (drużyna w składzie B. Gierszendorf, P. Klima, R. Drosz, M. Płatnerz),

osiągał także znaczne sukcesy indywidualne:

- w 2012r – kol. R. Drosz został Mistrzem Polski w kategorii seniorów,

- kol. R. Drosz został Mistrzem Okręgu Zabrze, kol. B. Gierszendorf drugim wicemistrzem Okręgu a tuż za podium kol. P. Klima,

- w 2013r – kol. B. Gierszendorf został wicemistrzem Okręgu Zabrze a miejsce 4 zajął kol. kol. R. Drosz.

Zawodnicy MOK GUIDO Zabrze zajmują również czołowe miejsca w turniejach lokalnych. Można śmiało stwierdzić, że młody klub odnosi sukcesy w rozgrywkach Polskiego Związku Skata.

Pomoc dla klubu ze strony Dyrekcji Miejskiego Ośrodka Kultury, Zarządu miasta pozwala na organizację wielu atrakcyjnych turniejów. Każdego roku w lutym klub organizuje turniej Grand Prix Okręgu Zabrze oraz pierwszą kolejkę II Ligi PZSkat.

Turnieje klubowe MOK GUIDO Zabrze rozgrywane są w każdy wtorek o godz. 1630 w Miejskim Ośrodku Kultury przy ul. 3 Maja 91a – serdecznie zapraszamy.