MIEJSKI OŚRODEK KULTURY W ZABRZU

contrast
fb
yt

Ścieżka powrotu

Wystawy 2014

Krzysztof Gołuch - Fotografia
Wystawa prac uczniów Szkół Plastycznych w Zabrzu
Wystawa poplenerowa uczniów Klubu Pastel w Zabrzu
Jerzy Woźniak - Malarstwo
Jan Paweł II na Znaczkach pocztowych
KREATYWNE ZABRZE”- Kulturalni w Europie
Werner Szczepanik - Malarstwo
Wystawa Zadośćuczynienie
Romarising

20 stycznia 
19 lutego
10 marca
7 kwietnia
28 kwietnia
16 czerwca
8 września
18 października
24 listopada

Krzysztof Gołuch - Fotografii
20 stycznia 2014r.

Projekt fotograficzny „Przełamując stereotypy” to czarnobiałe fotografie odwołujące się do najlepszych tradycji fotografii dokumentalnej i reportażowej.

W fotografiach Krzysztofa Gołucha zobaczymy bez zbędnej egzaltacji codzienne zmaganie się z życiem osób niepełnosprawnych ich radości i smutki. W jego fotografiach spotkamy małą Viktorię podczas zajęć integracyjnych i niepełnosprawnego posła podczas wspólnej zabawy z rodziną. Możemy zobaczyć także silnych i twardych zawodników rugby na wózkach czy kruche i delikatne niepełnosprawne modelki, łamiące konwenanse i prezentujące modę ślubną. Zdjęcia dają odmienne spojrzenie na zjawisko niepełnosprawności, gdzie przede wszystkim ważny jest człowiek niezależnie od stanu zdrowia czy intelektu.

Projekt trwa od czterech lat, lecz autor nie zamierza kończyć pracy, a jak sam podkreśla wystawa jest podsumowaniem pewnego etap. Na wystawie możemy zobaczyć 21 fotografii w postaci czarnobiałych wielkoformatowych wydruków.

Fotografie z cyklu „Przełamując stereotypy
zostały nagrodzone na 13 konkursach w kraju i zagranicą takich jak:

  • „Images of Health and Disability 2005 “ WHO (Światowa Organizacja Zdrowia)  Photo Contest Szwajcaria.
  • IV Edycja Konkursu Fotograficznego pt. „Dziecko niepełnosprawne kochane takie, jakie jest, dlatego że jest”. Stowarzyszenie po pierwsze rodzina. Warszawa - I nagroda.
  • Moja integracja – Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji – wydawca czasopisma „Integracja ”- Warszawa - Grand Prix.
  • IV Jurajski Salon Fotografii – Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie - I nagroda w kategorii „Ludzie”.
  • V Ogólnopolskie Biennale Fotografii „ Kochać człowieka ”- Oświęcimskie Centrum Kultury- I nagroda.
  • ”Breaking Stereotypes” Komisja Europejska – Bruksela - I nagroda.
  • VII Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Portret 2008”- Miejski Dom Kultury w Kole- I nagroda.
  • BZWBK Press Foto 2008- Warszawa- I nagroda w kategorii „ Sport”.

Krzysztof Gołuch

Urodzony w 1966 roku w Rudzie Śląskiej. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego Wydziału Pedagogiki i Psychologii, Akademii Humanistyczno - Pedagogicznej w Bielsku - Białej, Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie, stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury, uczestnik projektu foto­graficznego Opava na progu nowego tysiąclecia (Opava na prohu noveho tisicileti) - projekt realizowany przez Instytut Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opavie (Republika Czeska). Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Na co dzień mieszka i pracuje w Knurowie.

Fotografie Krzysztofa Gołucha

Spojrzeć na kogoś, zbliżyć się do niego, wysłuchać, zrozumieć, wreszcie w subtelny sposób emocje te zmienić w obraz i przenieść na papier. Tak ja osobiście postrzegam filozofię pracy Krzysztofa Gołucha. Jego fotografie pokazują  nie tylko osoby, scenki rodzajowe, czy chwile z życia w ośrodkach dla niepełnosprawnych. Widzę tam obrazy bardzo osobiste, utkane z bardzo rzadkich ulotnych chwil, które potrafi dostrzec i w ułamku sekundy, zatrzymać i skomentować jak mało kto. Krzysztof w swojej pracy nie używa wyjątkowo szybkich aparatów, nietypowej optyki, nie podniecają go triki, które podkręcają formę zdjęcia pozornie robiąc go bardziej atrakcyjnym.

Prosty obraz, umiejętność wyboru tego kluczowego ulotnego momentu, cudowna prostota formy i odpowiedni ładunek treści, powoduje, że fotografie Krzysztofa wytrzymają próbę czasu. Dzięki niemu dla następnych pokoleń zostaną zachowane ułamki życia wielu ludzi, którzy przez los zostali potraktowani brutalnie. Jego bohaterowie potrafią się  cieszyć każdą chwilą życia, maja wspaniały system wartości, noszą w sobie wielka miłość i ufność do drugiego człowieka. Bezinteresowną szczerość - tyle i jeszcze wiele innych informacji widzę na fotografiach Krzysztofa. Uważam jednak, że poza techniką, opanowaniem warsztatu kompozycji i wyboru odpowiedniego momentu, w którym się naciska spust aparatu, jest jeszcze jedna kluczowa sprawa bez, której wielka fotografia się po prostu nie domyka. Uważam, że aby tak subtelnie i ciepło opowiedzieć o ludziach niepełnosprawnych, chorych, pokrzywdzonych przez los, trzeba być po prostu dobrym człowiekiem. To kluczowa i podstawowa wartość dobrego fotografa, takiego którego zdjęcia przekazują cos znacznie więcej niż w pierwszej chwili można zobaczyć. Zdjęcia Gołucha maja ukryty kod, który sprawia że chętnie je oglądam, powracam do tych fotografii, ludzie na nich pokazani ubogacają mnie w jakiś szczególny sposób.   Za  każdym razem odnajduje w nich odpowiedzi na pytania o hierarchię wartości w życiu każdego z nas.

Istnieje wiele zdjęć ukazujących  niepełnosprawnych, na których rzuca się w oczy właśnie ich kalectwo i nic poza tym. Na zdjęciach Krzysztofa osoby te wyglądają wspaniale, mam wrażenie że są zupełnie sprawni i to jest tajemnica wielkiej fotografii - ludzi chorych pokazać jak zdrowych, miejsca mroczne rozjaśnić, a w pozornej brzydocie odnaleźć piękno.


Arkadiusz Gola

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ


„Wystawa prac fotograficznych uczniów Szkół Plastycznych w Zabrzu"
19 lutego 2014r.

Impreza adresowana jest do uczniów gimnazjów. Celem jest promowanie utalentowanej młodzieży, rozbudzanie artystycznych pasji i zainteresowań wśród młodych ludzi oraz pokazanie twórczych i bezpiecznych sposobów spędzania wolnego czasu.

W programie:
- wernisaż wystawy fotografii Kopalni Guido i Stadionu "Górnika" autorstwa uczniów
Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych i Liceum Plastycznego w Zabrzu,
- występy muzyczne  i recytatorskie w wykonaniu uczniów zabrzańskich szkół,
- pokaz udzielania pierwszej pomocy.

Agenda imprezy

 

wernisaż wystawy fotografii Kopalni Guido i Stadionu "Górnika" autorstwa uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych i Liceum Plastycznego w Zabrzu,

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE

wernisaż wystawy fotografii Kopalni Guido i Stadionu "Górnika" autorstwa uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych i Liceum Plastycznego w Zabrzu,

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE


ZOBACZ FOTOREPORTAŻ


„Wystawa poplenerowa uczniów Klubu Pastel w Zabrzu.”
10 marca 2014r.

W przewodniku kazimierskim napisali o nas „Co roku, młodzież klubu Pastel, Zabrzańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przyjeżdża do Kazimierza Dolnego nad Wisłą, na wakacyjny plener malarski. Przyjeżdżają pod opieką artysty plastyka Krzysztofa Rumina, już od dziesięciu lat w czasie festiwalu filmowego. Dzisiaj, to właśnie młodzi artyści z Zabrza kontynuują tradycję plenerów i zdążyli się już wpisać na stałe w artystyczny pejzaż Kazimierza.” Dwa lata wcześniej napisali o nas: „Działalność klubu Pastel w Zabrzu jest zjawiskiem niezwykłym, nie tylko ze względu na swój charakter edukacyjny, ale przede wszystkim na swą rolę kulturotwórczą w kontynuowaniu ponad 200-letnim tradycji artystycznych Kazimierza Dolnego nad Wisłą”. Również i w tym roku połączyliśmy plener malarski z festiwalem filmowym „Dwa Brzegi”. Po raz kolejny w okresie wakacyjnego luzu spotykamy się z artystycznym i aktorskim kinem, wybitnymi aktorami, reżyserami, pisarzami. Namalowaliśmy 100 obrazów, połowę z nich zaprezentujemy na wystawie w Miejskim Ośrodku Kultury w Zabrzu. We wrześniu 2013 klub zrealizował wielkie przedsięwzięcie 25 lecie swojej działalności pod kierownictwem Krzysztofa Rumina. Zaprezentował działania i osiągnięcia twórców, prezentujących różne dziedziny sztuk plastycznych. Pokazane były prace dzieci, młodzieży oraz artystów i wykładowców z kilku Akademii Sztuk Pięknych, wywodzących się z klubu "Pastel". W ćwierć wieku wychowaliśmy około 500 artystów, aktywnych w środowiskach twórczych w Polsce i zagranicą.

 

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ


„Wystawa Jerzego Woźniaka Spojrzenie w siebie.”
7 kwietnia 2014r .

Człowiek jest wielki nie przez to, kim jest,
ale przez to, czym dzieli się z innymi”. (Jan Paweł II)

Świat potrzebuje autorytetów. Jan Paweł II był i pozostał autorytetem. Zbliżająca się Jego kanonizacja skłania do refleksji i przypomina, że nieustannie powinniśmy powracać do głoszonych przez niego myśli. Wystawa Jerzego Woźniaka doskonale koresponduje z omawianą tematyką. Tematem wystawy jest człowiek i jego relacje z otoczeniem. Ekspozycja ma na celu wywołanie refleksji nad stanem naszej duszy. Tytuł – Spojrzenie w siebie - JA i TY czy to na pewno MY? - ma ukazać wartości oraz ich niezmienne źródła.
Za pośrednictwem konfrontacji odbiorcy z myślą filozoficzną, obowiązującą na przestrzeni wieków i wskazującą na harmonijne relacje zachodzące pomiędzy człowiekiem i kosmosem - autor zachęca nas do współczesnego katharsis mającego uzdrowicielską moc.
Na wystawę składają się obrazy olejne oraz instalacja artystyczna. Symbolika starych i współczesnych drzwi, lustro oraz obrazy, nawiązują do miłości, wyrozumiałości i cierpliwości – cnót niezbędnych w kształtowaniu relacji międzyludzkich. Drzwi, których nie sposób ani zatrzasnąć, ani otworzyć - przedstawione są w kontekście symboli legendarnych trzech potęg w filozofii japońskiej, tzn.: broń, symbolizująca siłę; klejnot, symbolizujący bogactwo; i lustro, które symbolizuje nas samych. Znaczenie barw wskazuje na czystość intencji, którymi powinniśmy się kierować by nie odejść w życiu od podstawowych zasad etycznych.
Pan Jerzy Woźniak jest członkiem Związku Artystów Polskich, Polska Sztuka Użytkowa w Opolu.

Oto zostawiłem przed Tobą drzwi otwarte, których nikt nie może zamknąć. (Apokalipsa 38)
Każdy początek wymaga od człowieka otwarcia nowych drzwi”. (Robin Nachman z Bracławia)
Trzeba nam codziennie się odnajdywać, pracować dla odzyskania głębi – głębi, która właściwa jest ludzkiej istocie. (Jan Paweł II)
„Żeby świat pojąć, trzeba bardzo się od niego oddalić. Życie to najtrudniejsza ze wszystkich sztuk”. (Khalil Gibran)
…lecz to co w nas jest ponad czasem, wie: życie nie może być czasem objęte. Wczoraj jest dzisiejszym wspomnieniem, a jutro snem dnia dzisiejszego”. (Khalil Gibran)
Przeszłość zachowana w pamięci jest częścią teraźniejszości. (Tadeusz Kotarbiński)
Jak możesz służyć bogom, skoro nie wiesz jak służyć ludziom. (Konfucjusz)
Każdy z nas odpowiada za planowaną realizację dobra w życiu własnym…, bliźnich…, społeczeństwa”. (Jan Paweł II)
Na końcu swojego życia pomyślisz sobie, w jaki sposób mogłeś przeżyć każdy miniony dzień, wtedy jednak nie będziesz mógł cofnąć czasu. Zacznij więc tak żyć już teraz. (Marek Aureliusz)
Uczyń pierwszy krok w wierze. Nie musisz widzieć całych schodów. Uczyń tylko pierwszy krok. (Dr martin Luther King Junior)
I otrzymacie wszystko, o co na modlitwie z wiarą prosić będziecie. (Ewangelia św. Mateusza 21 22)
Cała Twoja siła tkwi w jej świadomości i w jej trwaniu w Twoim umyśle. (Rhonda Byrne „Sekret”)
Jesteś projektantem swojego przeznaczenia. (Lisa Nichols)
Pamiętaj by pamiętać.
…Unikaj pułapki ustawionej przez dwie emocje: strach i chciwość. (Robert T. Kiyosaki, Sharon L. Lechter)
Zamiast się skupiać na problemach świata, poświęć uwagę i energię zaufaniu, miłości, obfitości, edukacji i pokojowi. (Rhonda Byrne)
Kiedy człowiek kocha, odkrywa swoją duszę. (Paulo Coelho)
Idź za swoim szczęściem, a wszechświat otworzy przed Tobą drzwi tam, gdzie dotąd były tylko ściany. (Joseph Campbell)
Myśli wysyłają magnetyczny sygnał, który przyciąga do Ciebie ich odpowiedź. (Charls Kaanet)
Kultura jest wyrazem człowieka. (Jak Paweł II)
Wszyscy otrzymaliśmy dwa wielkie dary: nasz umysł i nasz czas. Od Ciebie zależy, co zrobisz z tymi darami, aby Cię zadowoliły. (Robert T. Kiyosaki, Sharon L. Lechter)

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ


„Jan Paweł II na Znaczkach pocztowych.”
28 kwietnia 2014r.

Wystawa obejmuje szerokie spektrum eksponatów związanych z całym 27-letnim pontyfikatem Świętego Jana Pawła II.
Zaprezentujemy ponad 300 medali, numizmaty i monety z wizerunkiem Papieża;
rarytasy filatelistyczne wydane przez poczty z całego świata.
Będzie stoisko Poczty Polskiej i Komitetu organizacyjnego oraz
okolicznościowa kartka pocztowa, koperta i datownik.
Przed wernisażem z krótkim koncertem wystąpi Grażyna Klein-Jarasz oraz
Zespół Dziecięcy "Talenciki" ze Szkoły Podstawowej Nr 30.

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

Wystawa obejmuje szerokie spektrum eksponatów związanych z całym 27-letnim pontyfikatem Świętego Jana Pawła II.

Zaprezentujemy ponad 300 medali, numizmaty i monety z wizerunkiem Papieża;

rarytasy filatelistyczne wydane przez poczty z całego świata.

Będzie stoisko Poczty Polskiej i Komitetu organizacyjnego oraz

okolicznościowa kartka pocztowa, koperta i datownik.

Przed wernisażem z krótkim koncertem wystąpi Grażyna Klein-Jarasz oraz

Zespół Dziecięcy "Talenciki" ze Szkoły Podstawowej Nr 30.


 

Człowiek jest wielki nie przez to, kim jest,

ale przez to, czym dzieli się z innymi”. (Jan Paweł II)

Świat potrzebuje autorytetów. Jan Paweł II był i pozostał autorytetem. Zbliżająca się Jego kanonizacja skłania do refleksji i przypomina, że nieustannie powinniśmy powracać do głoszonych przez niego myśli. Wystawa Jerzego Woźniaka doskonale koresponduje z omawianą tematyką. Tematem wystawy jest człowiek i jego relacje z otoczeniem. Ekspozycja ma na celu wywołanie refleksji nad stanem naszej duszy. Tytuł – Spojrzenie w siebie - JA i TY czy to na pewno MY? - ma ukazać wartości oraz ich niezmienne źródła.

Za pośrednictwem konfrontacji odbiorcy z myślą filozoficzną, obowiązującą na przestrzeni wieków i wskazującą na harmonijne relacje zachodzące pomiędzy człowiekiem i kosmosem - autor zachęca nas do współczesnego katharsis mającego uzdrowicielską moc.

Na wystawę składaja się obrazy olejne oraz instalacja artystyczna. Symbolika starych i współczesnych drzwi, lustro oraz obrazy, nawiązują do miłości, wyrozumiałości i cierpliwości – cnót niezbędnych w kształtowaniu relacji międzyludzkich. Drzwi, których nie spośób ani zatrzasnąć, ani otworzyć - przedstawione są w kontekście symboli legendarnych trzech potęg w filozofii japońskiej, tzn.: broń, symbolizująca siłę; klejnot, symbolizujący bogactwo; i lustro, które symbolizuje nas samych. Znaczenie barw wskazuje na czystość intencji, którymi powinniśmy się kierować by nie odejść w życiu od podstawowych zasad etycznych.

Pan Jerzy Woźniak jest członkiem Związku Artystów Polskich, Polska Sztuka Użytkowa w Opolu.

Oto zostawiłem przed Tobą drzwi otwarte, których nikt nie może zamknąć. (Apokalipsa 38)

Każdy początek wymaga od człowieka otwarcia nowych drzwi”. (Robin Nachman z Bracławia)

Trzeba nam codziennie się odnajdywać, pracować dla odzyskania głębi – głębi, która właściwa jest ludzkiej istocie. (Jan Paweł II)

„Żeby świat pojąć, trzeba bardzo się od niego oddalić. Życie to najtrudniejsza ze wszystkich sztuk”. (Khalil Gibran)

…lecz to co w nas jest ponad czasem, wie: życie nie może być czasem objęte. Wczoraj jest dzisiejszym wspomnieniem, a jutro snem dnia dzisiejszego”. (Khalil Gibran)

Przeszłość zachowana w pamięci jest częścią teraźniejszości. (Tadeusz Kotarbiński)

Jak możesz służyć bogom, skoro nie wiesz jak służyć ludziom. (Konfucjusz)

Każdy z nas odpowiada za planowaną realizację dobra w życiu własnym…, bliźnich…, społeczeństwa”. (Jan Paweł II)

Na końcu swojego życia pomyślisz sobie, w jaki sposób mogłeś przeżyć każdy miniony dzień, wtedy jednak nie będziesz mógł cofnąć czasu. Zacznij więc tak żyć już teraz. (Marek Aureliusz)

Uczyń pierwszy krok w wierze. Nie musisz widzieć całych schodów. Uczyń tylko pierwszy krok. (Dr martin Luther King Junior)

I otrzymacie wszystko, o co na modlitwie z wiarą prosić będziecie. (Ewangelia św. Mateusza 21 22)

Cała Twoja siła tkwi w jej świadomości i w jej trwaniu w Twoim umyśle. (Rhonda Byrne „Sekret”)

Jesteś projektantem swojego przeznaczenia. (Lisa Nichols)

Pamiętaj by pamiętać.

…Unikaj pułapki ustawionej przez dwie emocje: strach i chciwość. (Robert T. Kiyosaki, Sharon L. Lechter)

Zamiast się skupiać na problemach świata, poświęć uwagę i energię zaufaniu, miłości, obfitości, edukacji i pokojowi. (Rhonda Byrne)

Kiedy człowiek kocha, odkrywa swoją duszę. (Paulo Coelho)

Idź za swoim szczęściem, a wszechświat otworzy przed Tobą drzwi tam, gdzie dotąd były tylko ściany. (Joseph Campbell)

Myśli wysyłają magnetyczny sygnał, który przyciąga do Ciebie ich odpowiedź. (Charls Kaanet)

Kultura jest wyrazem człowieka. (Jak Paweł II)

Wszyscy otrzymaliśmy dwa wielkie dary: nasz umysł i nasz czas. Od Ciebie zależy, co zrobisz z tymi darami, aby Cię zadowoliły. (Robert T. Kiyosaki, Sharon L. Lechter)

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE

 

30 LAT PRACY ARTYSTYCZNEJ

ZESPOŁU MUZYKI DAWNEJ ALLEGRO Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ


KREATYWNE ZABRZE - Kulturalni w Europie.”
16 czerwca 2014r.

 

Zakończyliśmy VI edycję Konkursu fotograficznego „KREATYWNE ZABRZE - Kulturalni w Europie” pod honorowym patronatem Pani Prezydent Małgorzaty Mańki-Szulik.

Jury konkursu w składzie:
Arkadiusz Gola – przewodniczący,
Katarzyna Flak, Witold Berus, Marcin Budziński, Ireneusz Borowski


na posiedzeniu w dniu 5 czerwca 2014 r. oceniło nadesłane prace
i postanowiło przyznać następujące nagrody główne:

Szymonowi Florek za pracę „Na kopalni”  w kategorii do 18 lat
oraz Aleksandrze Baran za pracę „Radosna wiosna
w kategorii powyżej 18 lat.

Wyróżnienia otrzymali:

W kategorii do 18 lat:
- Angelika Szatan za pracę „Razem tworzymy Europę”
- Małgorzata Ullmann za pracę „Europejskie Puzzle”
- Magda Rozum za pracę „Od 10 lat w Europie”
- Żaneta Gula za pracę „Skok z balonem”

W kategorii powyżej 18 lat:
- Grzegorz Florek za pracę „Filharmonia – kultura na wysokim poziomie”
- Grzegorz Wnęk za pracę „Ballada”
- Lech Sołtysiak za pracę „Mała wielka sprawa – park w Zabrzu"
- Aleksandra Baran za pracę „Młode serce”

Organizatorzy: Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu oraz Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. Karola Goduli w Chorzowie dziękują wszystkim uczestnikom za udział oraz serdecznie gratulują zwycięzcom. Wystawa zdjęć konkursowych w Galerii MOK czynna do 22.08.2014 r. w dni robocze, w godz. 8:00 – 15:00.

Zapraszamy do udziału w kolejnej odsłonie konkursu „Kreatywne Zabrze” - już za rok!

 


ZOBACZ FOTOREPORTAŻ

 


„Malarstwo Wernera Szczepanika”
8 września 2014r.

Werner Szczepanik – urodził się w 1935roku w Zabrzu w rodzinie górniczej. Z zawodu jest magistrem inżynierem budownictwa. Zamiłowanie do rysunku i malarstwa, które przejawiał od najmłodszych lat sprawiły, że w 1960 roku został członkiem Zespołu Plastyków Amatorów przy ZDK kopalni „Zabrze”. Przez prawie 10 lat aktywnie uczestniczył w działalności Zespołu. W tym czasie malował w większości obrazy skomponowane z brył i figur geometrycznych, przedstawiające realistyczne kompozycje architektoniczne. Fascynacja architekturą zrodziła się już w czasie studiów i przetrwała do dziś. W tym okresie brał aktywny udział w wystawach zbiorowych Zespołu na szczeblu lokalnym, wojewódzkim i ogólnopolskim.

Choroba, obowiązki wobec rodziny oraz praca zawodowa ograniczyły czynny udział w działalności zespołu na okres ponad 30 lat, ale nie zerwały więzi z grupą. Brał udział we wszystkich wystawach jubileuszowych Zespołu. W tym okresie malował obrazy okazyjnie dla przyjaciół, znajomych i rodziny. Ze względu na upodobania odbiorców były to przeważnie pejzaże.

W ostatnich latach wrócił do Zespołu, który w międzyczasie zmienił nazwę na „Grupa 18 Obsydian”. Maluje obrazy głównie o tematyce śląskiej. Pokazuje znikające obiekty przemysłowe, zachęca do kultywowania śląskich tradycji malując wizerunki patronów czczonych w naszym regionie. Przywołuje w pamięci tętniące życiem familoki, podkreśla uroki życia emerytów i zabawy dzieci. Maluje również pejzaże i to nie tylko śląskie. Odbiorców fascynuje barwą i kształtem.

Uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych. W swoim dorobku artystycznym może poszczycić się pięcioma wystawami indywidualnymi.

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ


Zadośćuczynienie
18 października 2014r.

Wystawa „Zadośćuczynienie” zamyka trylogię której pierwszą częścią była
wystawa „Wskrzeszenie” a drugą „Niepohamowanie”. W wystawie „Wskrzeszenie”
poprzez nadanie jej takiego tytułu chciałem wskrzesić potrzebę robienia
wystaw przez artystów, która to, w dobie ogólnoświatowego kryzysu jest trudna
do realizacji ze względu na znikome środki finansowe jakie państwa dają na
rozwój kultury. Kultura nie lubi przerw w swoim rozwoju, mimo że nie przynosi
dochodów jest każdemu człowiekowi potrzebna do pełnego rozwoju. W
wystawie Wskrzeszenie temat prac był dowolny, bardziej chodziło o zorganizowanie
samej wystawy jako takiej. Druga wystawa o tytule Niepohamowanie
była wystawą tematyczną, a tematem była erotyka. Ponieważ pierwsza wystawa
odniosła duży sukces, w następnej pokusiłem się o temat tabu aby też coś z
tym zrobić. Żeby ciało ludzkie nie było dla nikogo czymś obcym wstydliwym,
aby przełamać w niektórych środowiskach wciąż pokutujące średniowiecze.
Jak każdy religijny człowiek a za takiego się uważam chciałem po grzesznej
wystawie Niepohamowanie odpokutować i dlatego zrobiłem wystawę Zadośćuczynienie
(za grzechy z poprzedniej wystawy). Takie moje było pierwsze
zamierzenie które się rozrosło na pomoc artystom bez środków do życia. Nie
będę ich wymieniał z imienia i nazwiska ale tacy artyści w tym katalogu również
zaistnieli. Dzięki sponsorom i wspólnemu finansowaniu wystawy przez
artystów którzy akurat mieli środki do życia. To tyle na temat idei powstania tej
wystawy. Do wystawy Zadośćuczynienie zgłosili się w większości artyści z całej
Polski i kilku z zza granicy: Armenii, Francji, Japonii, Niemiec. Tematyka wystawy
jest dowolna chociaż kilku artystów podjęło temat zadośćuczynienia, może
nie bezpośrednio ale na pewno o temat lekko zahaczając. W wystawie bierze
udział wielu utalentowanych artystów z profesorami uczelni plastycznych na
czele. Dziękuję władzom Miasta Zabrze za pomoc przy realizacji już czwartej
tego typu wystawie a artystom dziękuję za to że tak licznie wzięli w niej udział .
Zapraszam do następnych wystaw organizowanych w Zabrzu. Ta wystawa jest
nietypowa ponieważ będzie pokazana również w Warszawie. Bardzo dziękuję
Pani Dyrektor MOK Katarzynie Flak za gościnę. Również chciałbym podziękować:
Panu Dawidowi Klein i mojemu synowi Sebastianowi Berus bez których
tych wystaw bym nie zrobił.


Autor wystawy
Witold Berus

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ


Romarising
24 listopada 2014r.

Wystawa ROMARISING Fotografie Chada Evansa w ramach kampanii społecznej "Jedni z wielu". Kluczowym filarem kampanii jest projekt wspólnie zrealizowany ze znanym amerykańskim fotografem zajmującym się tematyką romską. Chad Evans Wyatt odbył podróż po całym kraju w poszukiwaniu Romów, którzy odnieśli sukces zawodowy i społeczny. W ten sposób zrealizowana została wystawa fotograficzna ukazująca 60 unikalnych portretów. Pierwsza z nich odbyła się we Wrocławiu we wrześniu 2012 roku i otworzyła cykl wystaw, które odbędą się we wszystkich miastach biorących udział w projekcie. Obecna edycja kampanii społecznej obejmuje województwa: opolskie, śląskie, małopolskie.
Patronat honorowy nad kampanią społeczną "Jedni z wielu" objeła Pani Prezydent Miasta Zabrze - Małgorzata Mańka-Szulik, a także Minister Administracji i Cyfryzacji Rafał Trzaskowski, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Chad Evans Wyatt
Urodzony w rodzinie muzyków, dorastał w Nowym Jorku i Paryżu. Jego pierwszymi profesjonalnymi zdjęciami były portrety artystów. Prace te zostały włączone do działów muzycznych w Bibliotece Kongresowej, Instytutu Smithsona, Narodowej Galerii Sztuki oraz w archiwach Muzeum Kultury Romskiej (Brno), Uniwersytecie Plzeň , w Muzeum w Wałbrzychu, Czeskim i Słowackim Muzeum Narodowym oraz w mieście Cedar Rapids.
Autor zdjęć jest zdania, że spośród bohaterów ROMARISING poznanych w Polsce niewielu żyje w sposób stereotypowy. -To fantastyczne móc widzieć grupę etniczną, która kultywuje swoją tradycję i tożsamość, a jednocześnie tworzy dla siebie przestrzeń we współczesnym społeczeństwie. Romowie różnią się od Polaków, to zrozumiałe. Jednak wciąż pozostają Polakami. Dorastali poznając świat na dwa odmienne, uzupełniające się sposoby. Osobiście widzę polskie społeczeństwo jako wspaniałą mieszankę różnych grup, spośród których wszystkie miały swój wkład w polską historię. I mam nadzieję, że dla nich wszystkich jest miejsce w historii, którą wspólnie budują.

Organizator: Fundacja Integracji Społecznej Prom oraz Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu
www.jednizwielu.pl


ZOBACZ FOTOREPORTAŻ

 

 


Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

Jury Konkursu w składzie: Arkadiusz Gola – przewodniczący, Katarzyna Flak,

Witold Berus, Ireneusz Borowski, Marcin Budziński

Pani Irena Koniew z zawodu jest tłumaczem przysięgłym języka rosyjskiego. W życiu osobistym zaś, jej główną pasją jest plastyka. Artystka maluje, rysuje i fotografuje.

Wystawa obejmuje kilkadziesiąt prac przedstawiających kompozycje pejzażowe: elementy natury, architektura i jej detale. W pracach pojawiają się również, osadzone w przestrzeni akty. Na uwagę zasługuje fakt, iż Pani Irena Koniew swoje akty wykonuje całkowicie samodzielnie.

Jestem cząstką natury, wszystko co żyje, w jakiś sposób do mnie przemawia, – mówi autorka. Przemawia i trawa i zwierzątko a nawet materia nieożywiona. Przyroda może więcej powiedzieć niż człowiek używający słów. Moje prace – mówi dalej artystka – wydają się czasem prowokacyjne. Często mam również wrażenie, że niepełnosprawność definiuje mnie w oczach innym ludzi, zamykając w wąskim świecie małodusznego postrzegania. Tymczasem ja otwieram się po prostu na świat i ludzi. Uważam, że określenie – moralność – wiąże się bardziej z wartością życia jednostki, niż z twórczością. Sztuka nie stawia ograniczeń. Prezentowane prace są wyrazem mojego sprzeciwu wobec utartych schematów myślowych i ślepych konwenansów – konkluduje autorka.

W maju 2005 roku odbył się wernisaż prac Pani Ireny Koniew w Galerii Pod Muzeum w Zabrzu. Kustosz Muzeum Miejskiego, Pani Jadwigi Pawlas-Kos, napisała wówczas między innymi:

Prace Ireny Koniew to fotografie robione ze świadomą koncepcją estetyczną. Artystka wypełnia kadry elementami napotykanej rzeczywistości. To właściwie „naturalna” fotografia, jednak wykraczająca poza „standardową informację widokówki”. Nie jest to katalogowanie efektownych fragmentów. Biorąc w kadr wybrane wycinki rzeczywistości, autorka ukazuje własny sposób postrzegania świata, poczucia estetyki i wrażliwości. Patrząc na stylistykę fotografii, zauważamy wiele inwencji w kadrowaniu obrazu, swoistą „ostrość” fragmentarycznego widzenia, skłonność do starannego eksponowania detalu, a dalej – bardzo plastyczny sposób odnoszenia się do barwy i światła oraz czystość, klarowność i równowagę kompozycji.

Obok prac fotograficznych Ireny Koniew nie sposób przejść obojętnie. Cechuje je wiara w siebie, entuzjazm twórczy i pasja życia. Dla mnie osobiście, Pani Irena jest ikoną radości wbrew okolicznościom.

Ryszard Klein

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE