Wystawa podsumowująca Międzynarodowy Festiwal Rysowania

baner promujący wystawę podsumowującą Festiwal Rysowania

UWAGA! EKSPOZYCJA PRZEDŁUŻONA DO 17 LISTOPADA BR.

26. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL RYSOWANIA - wystawa podsumowująca Festiwal
Wernisaż wystawy: 15 września 2023, godz. 11.00

15 września w Galerii MOK o godzinie 11.00 odbędzie się wernisaż wystawy prac powstałych podczas
26. Międzynarodowego Festiwalu Rysowania połączony z wręczeniem nagród i katalogów z reprodukcjami prac laureatów. Zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i gratulujemy zwycięzcom!

Organizatorami Festiwalu są Liceum Sztuk Plastycznych przy Zespole Szkół nr 18 w Zabrzu, Urząd Miejski w Zabrzu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zabrzu oraz  Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
oraz Prezydent Miasta Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

26. edycja Międzynarodowego Festiwalu Rysowania w Zabrzu zbiegła się z setnymi urodzinami wybitnego polskiego rysownika, malarza, twórcy ikon Jerzego Nowosielskiego, którego dorobek artystyczny stał się inspiracją dla uczestników wydarzenia. Twórczość artysty, dla niego samego,  była nieustannym balansowaniem pomiędzy sacrum a profanum w poszukiwaniu mistycyzmu w życiu codziennym.
Podążając śladami mistrza uczestnicy festiwalu wkroczyli w świat „Ikon” inspirowanych tradycją, historią oraz kulturą, którą przybliżyli im ucharakteryzowani modele z zaprzyjaźnionych zabrzańskich szkół średnich. Jak co roku Festiwal odbył się na największej hali sportowej Zabrza w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji przy ulicy J. Matejki 6.

Każdy Międzynarodowy Festiwal Rysowania to Święto Rysunku, które na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń kulturalnych na Śląsku. Festiwal ma charakter otwartego konkursu rysowania, w którym biorą udział dzieci, młodzież i dorośli. Zadaniem uczestników podzielonych na osiem kategorii wiekowych jest wykonanie rysunku postaci z natury, w dowolnej technice rysunkowej, na wybranym przez uczestnika podobraziu i formacie.

Festiwal dla uczestników jest niepowtarzalną okazją skonfrontowania własnych umiejętności
i spontanicznej wypowiedzi twórczej, która tworzy wyjątkową atmosferę wydarzenia.
Prace festiwalowe są oceniane przez jurorów – nauczycieli akademickich katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. W tej edycji spośród złożonych do konkursu 615 prac Jury przyznało nagrodę główną –
Grand Prix oraz pierwszą, drugą i trzecią nagrodę w kategoriach szóstej, siódmej i ósmej,
a w pozostałych wyróżnienia. Zwieńczeniem Festiwalu jest wystawa prac w Galerii MOK w Zabrzu.

Wstęp wolny.

Wystawa czynna do 17 listopada br.

Godziny otwarcia Galerii MOK w październiku*:

Poniedziałek: 7.0019.00
Wtorek: 7.00 – 19.30
Środa:
7.0019.00
Czwartek: 7.00 – 17.00
Piątek: 7.00 – 15.00

* Godziny otwarcia Galerii MOK mogą ulec zmianie.

plakat promujący wystawę pofestiwalową - Międzynarodowy Festiwal Rysowania